nowa matematyka
wiedzmin
reklamy
hydrografika

PROTEST OTWARTY

    W związku z otrzymaniem informacji od przewodniczącego komisji egzaminacyjnej egzaminu dojrzałości, że na maturze tegorocznej będzie można używać wyłącznie tablic (tabelek) numerycznych, wyrażamy protest przeciwko takiej interpretacji przepisów i takiemu traktowaniu tegorocznych maturzystów.
    Od kilkudziesięciu lat tablice matematyczne, na które zezwala przepis zawsze zawierały część numeryczną oraz definicje, twierdzenia i wzory matematyczne. W związku z tym nie rozumiemy nowej definicji tablic matematycznych, określanej przez Ministerstwo wyłącznie jako tablice numeryczne. Tablice numeryczne są w zupełności nieprzydatne do rozwiązywania jakichkolwiek zadań i problemów matematycznych. Są one przeżytkiem, którym dawniej zastępowano brak kalkulatora. Wartości przybliżonych i numerycznych czy to z tablic, czy to z kalkulatora, nie używa się przy rozwiązywaniu zadań i problemów matematycznych.
    We współczesnym nauczaniu kładzie się nacisk na rozumienie materiału, umiejętność jego stosowania oraz wyszukiwania potrzebnych wiadomości, a nie na mechaniczne zapamiętywanie wzorów, twierdzeń, definicji i innych zależności. Jeżeli następuje tak reakcyjne rozumienie nauczania, to maturzyści powinni być zawiadomieni o takich procesach na początku cyklu nauczania, a nie na dwa miesiące przed maturą. Zwracamy się z żądaniem wycofania tej szkodliwej interpretacji przepisów i słowa tablice matematyczne, które przyniosą więcej szkody niż pożytku.
    Prosimy o ustosunkowanie się na piśmie do naszego protestu.

Podpisy popierających protest:

Jeśli zorganizujesz w swojej szkole podpisy pod protestem, prześlij zeskanowaną wersję na adres redakcji, a my dołączymy ją do naszego protestu.
Napisz nam w księdze gości jak Dyrekcja waszej szkoły ustosunkowała się do problemu używania tablic matematycznych na maturze, sprowokowanego pismem Ministerstwa i Kuratorów.


Popieram protest
imie i nazwisko
e-mail
województwo
Protest kierujemy do:
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu,
Kuratorium Oświaty i Wychowania,
Rzecznik Praw Ucznia,
Rzecznik Praw Obywatelskich,
Gazeta Wyborcza..


Matura bez tablic - początek artykułu


Dzisiaj mamy:
środa, 12 grudnia 2018
Znane cytaty:
Wszystko należy upraszczać jak tylko można, ale nie bardziej. Albert Einstein
Uwaga
Portal posiada rozgraniczenia, między częścia czystą-dopracowaną a brudną-niedopracowaną. Wszystkie linki do dokumentów "brudnych" są koloru szarego.
Chcesz pomoc?
Jesli chcialbys pomoc w rozwiazywaniu zadan potrzebujacym, podaj swoj adres e-mail:


Szukaj w portalu
Wpisz słowo lub wyrażenie do szukania:

Gdzie szukać:
Copyright © 1999-2006 matematyka.net

matma.net.cgi v1.0